eBiH narodna čitaonica i knjižnica
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mart 2009 - eBiH Politika i eBiH 60 minuta - Br.9

Go down

Mart 2009 - eBiH Politika i eBiH 60 minuta - Br.9 Empty Mart 2009 - eBiH Politika i eBiH 60 minuta - Br.9

Post  Nchi Fri Sep 18, 2009 1:33 am

Mart 2009 - eBiH Politika i eBiH 60 minuta - Br.9

Apsloutno nisam imao namjeru da u svojim novinama ulazim u politiku i politicku situaciju,ali nakon sto sam prozvan u eBiH 60 minuta,morao sam reagovati.U ovom clanku cu komentarisati tri novinska clanka koji su izdani u eBiH Politika i eBiH 60 minuta.
Evo i linkovi tih clanaka:

http://www.erepublik.com/en/article/strana-firma-775101/1/20

http://www.erepublik.com/en/article/opoziv-ministra-obrazovanja-rada-i-socialne-skrbi--775268/1/20

http://www.erepublik.com/en/article/ebih-60-minuta-4-redovno-izdanje-775290/1/20

Kao prvo da naglasim da ja nesmatram da je Branac,ministar obrazovanja,rada i socijalne skrbi, bio u pravu niti opravdavam njegov postupak,mada ga donekle i razumijem.Cilj mog komentara je bio da novinar koji je pokrenuo citavu ovu lavinu,ne bi trebalo da trazi bilo ciju ostavku,jer je on citavu situaciju i napravio.
Da odmah naglasim da protiv novinara nemam nista,jer sam dugo bio jedan od njih,ali ako svoj posao rade korektno i profesionalno.Po mom skromnom misljenju,ovde nije bio taj slucaj.Kao prvo pravilo novinarstva,mora se postovati da je svaka informacija tacna i provjerena u vise izvora.Ako to nije slucaj,mora se naglasiti da se radi o misljenju autora i da postoji mogucnost da to nije u potpunosti prava slika,te da se navede zbog cega se doslo do tih zakljucaja.Dalje cu se u ovom clanku osvrnuti na neprofesionalnost eBiH novinara,a ne na to ko je u pravu a ko ne.

U prvom novinskom clanku,NTManiac,urednik eBiH politike, je napisao,citiram:
''Ne kupujte hljeb od ove firme, jer je u pitanju strana firma, tacnije hrvatska... ''
Doticni urednik je objavio informaciju na osnovu donacija te firme.Nije se niti potrudio da provjeri cija je to firma,da li je firma mijenjala vlasnika i sl.Ukoliko pogledate donacije te firme
na linku

http://www.erepublik.com/en/company/kupujmo-domace-kupujmo-bih-184756/donate/list/1

vidjet cete da se zadnja donacija desila prije 9 dana,sto je u eRepubliku jako dugo i moglo se desiti mnogo stvari,I bas me zanima sa cime ta firma proizvodi food kada im je zadnja donacija bila prije 9 dana?Cisto sumnjam da imaju tolike zalihe da im jos traju.
U komentaru na svoj drugi clanak i sam NTManiac je priznao,citiram:
''... normalno da cu doci do onog zakljucka...''
Dakle on je zakljucio,a u svom prvom clanku to apsolutno ne navodi.
U svom komentaru na ovaj clanak,nisam tvrdio da ministar Branac ima pravo na onakav ispad,nego da novinar koji je tu reakciju izazvao pisuci neistine,nije adekvatan da trazi smijenu ministra.Na ovaj moj komentar NTManiac je prokomentarisao,citiram:
''imam itekako,jer mene je uvrijedio''
Ponovo kazem da ne opravdavam postupak ministra i da ga jeste uvrijedio,ali neznam da li se doticni zapitao da li je on Branca uvrijedio kad ga je nazvao strancem.Nakon citave price o TO i invazije stranaca na nasu mladu edomovinu,svi imamo jako lose misljenje o strancima,tako da se i ovo moze okarakterisati kao uvreda.Doduse uvreda nije bila direktno upucena Brancu,nego njegovoj firmi,ali jos uvijek smatram da se moze okarakterisati kao uvreda.


U trecam novinskom clanku Hary,urednik eBiH 60 minuta je mene prozvao.U clanku pise da ja kao urednik humoristickih novina nemam sta da se mijesam u politiku.Opet jedna neosnovana i netacna izjava.Tacno je da ja pisem novine koje su posvecene uglavnom vicevima,ali sta jos zna doticni urednik o meni pa da tvrdi takvo nesto.Do ovog momenta ja i on nismo imali nikakvog direktnog kontakta,mislim da se nepoznajemo u RL(a da se poznajemo,nikad to ne bi napisao).Moja odluka da ne pisem novine politickog karaktera prizilazi iz toga da mi je politike preko glave,a pomalo da bi izbjegao i ovakve situacije.Konacno sam se rijesio politike u RL i htio sam je ovde ostaviti po strani,ali zbog ovoga cu morati promjeniti misljenje.
.Za tvoju informaciju,Hary,skoro pet godina sam radio kao novinar za jedan list i preko godinu dana bio urednik centralne informativne emisije na jednoj radio stanici.Zbog toga smatram da imam puno pravo da se mijesam u politicki list.
Takodjer ovaj 'novinar' navodi u svom komentaru na drugi clanak,citiram:
''U demokraciji svi imaju pravo glasa''
Da bi u svojim novinama napisao,ponovo citiram:
''Komentar je uputio igrac toroman, osoba koja pise humoristicke clanke ne bi se trebala mjesati u politicki list, ovo je demokracija i svako ima pravo pisati i pricati ono sto hoce, a niko mu nema pravo zabraniti.''
Dakle urednik ovih novina navodi da se ja ne bi trebao mijestai u politiku,a naveo sam zbog cega ja smatram da mogu,da bi odmah potom,u istoj recenici napisao da je ovo demokracija i da svako ima pravo pisati sta hoce.Ovde imamo cisti primjer paradoksa.
Nchi
Nchi

Posts : 199
Join date : 2009-09-15
Location : Gradacac / Bec

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum