eBiH narodna čitaonica i knjižnica
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mart 2009 - Ekonomska situacija u eBiH - Br.10

Go down

Mart 2009 - Ekonomska situacija u eBiH - Br.10 Empty Mart 2009 - Ekonomska situacija u eBiH - Br.10

Post  Nchi Fri Sep 18, 2009 1:34 am

Mart 2009 - Ekonomska situacija u eBiH - Br.10

Mart 2009 - Ekonomska situacija u eBiH - Br.10 F2c0c6ac43bd6f3dbe7b3f8e4df2ea4f_150x150

Dugo sam se neckao da u svojim novinama pisem o politickoj i ekonomskoj situaciji u eBiH,ali evo...na kraju sam se ipak odlucio da se dotaknem i tih tema.Moje novine ce i dalje objavljivati svoju primarnu tematiku,a to su vicevi i sale,ali ipak cu se s vremena na vrijeme dotaci i malo ozbiljnijih tema.

Na pisanje ovog clanka me naveo jedan drugi clanak,onaj objavljen u enovinama organizacije Nagradni Fond eBIH.Ova organizacija ustvari predstavlja Ministarstvo obrazovanja,rada i socijalne skrbi.Clanak objavljen u novinama te organizacije mozete procitati na linku:

http://www.erepublik.com/en/article/ebih-ekonomija-776004/1/20

U potpunosti se slazem sa ovim clankom i potrebno je dodatno pokrenuti ekonomiju nase mlade edrzave.Jer jaka ekonomija automatski znaci i jacu drzavu.Takodjer se javio i problem sve veceg broja igraca koji napustaju nasu drzavu i odlaze da rade u drugim drzavama,cija je ekonomija razvijenija i jaca,kako bi zaradili koji gold vise.
Ovo proizilazi direktno iz problema nerezonski niskih cijena,jer vlasnici firmi su morali poceti i sami obarati cijene kako bi opstali na trzistu,sto je dovelo do smanjenja placa jer je zarada bila mala ili cak i nikakva.Dakle,kao sto je navedeno u vec spomenutom clanku, potrebno je da svi vlasnici firmi naprave neki dogovor oko cijena i placa.
Potrebno je u sto kracem roku da svi domaci vlasnici firmi naprave sastanak i dogovore minimalne cijene svojih prizvoda,te takodjer da odrede neke norme po kojima bi se trebale kretati minimalne i maksimalne plate za odredjeni skill.Moja licna sugestija je da radje povecaju cijene svojih proizvoda,nego da smanjuju plate svojih zaposlenika.Jer sa smanjenjem plata doslo bi do novog broja nasih gradjana koji bi napustili zemlju kako bi negdje drugo zaradili vise.Posebno usko bi trebali saradjivati vlasnici grain i food kompanija jer oni su jedini koji kod nas direktno ovise jedni od drugih,dok se sirovine za ostale djelatnosti moraju uvoziti.
Takodjer pozivam i vladu da se aktivno ukljuci u ovaj proces,te da dodatno ojaca ekonomiju dajuci kredite za poboljsanje kvaliteta.Jer kao sto mozete vidjeti vecina nasih firmi je q1,a to samo dodatno komplikuje situaciju i povecava konkurenciju.
Apelujem i na sve igrace da u narednom periodu ne otvaraju nove firme jer konkurencija je trenutno prevelika i firmi ima i previse na broj aktivnih stanovnika.Iskreno se nadam da ce se natalitet nase zemlje u narednom periodu znatno povecati,sto bi automatski prosirilo trziste,i kako bi doslo do potrebe za novim firmama.

Ovde se javlja i jos jedan problem.Osim domacih vlasnika firmi,koji ce sigurno prihvatiti ovaj zahtjev jer im je u cilju jaca eBiH,tu su i strani vlasnici firmi.Nazalost,od stranih investitora ovaj problem i pocinje.Oni su ti koji su nerezonski podizali plate i postavljali smijesno niske cijene,te zapoceli ovaj trend poslovanja u minusu.Nazalost domaci vlasnici su ih morali pratiti kako bi ostali konkurentni.Stranci su ovo radili zbog dvije stvari:destabilizacije nase ekonomije i unistavanja konkurencije.Koji god od tih razloga oni imali,rezultat je isti.Radi se o onom prvom,jer kako vidimo,ekonomija eBiH je pred kolapsom:firme rade u minusu,radnici masovno odlaze vani,sto rezultira pomanjkanjem radne snage,pogotovo one sa vecim skillom.
Mozda ce neki vlasnici stranih firmi ovo i podrzati,ali siguran sam da velika vecina nece.
U mom komentaru clanka koji me i ponukao da pisem na ovu temu,predlozio sam da se firme koje ovo ne podrze na neki nacin sankcionisu.Nazalost,drzava nema mogucnost da to izvede na neki efikasan nacin,osim da im uskrati bilo kakvu pomoc i moguce kredite za razvoj.Tu bi na scenu trebali stupiti svi stanovnici nase eBiH.

APELUJEM NA SVE IGRACE DA NE PODRZAVAJU FIRME KOJE NE PRIHVATE OVU AKCIJU.NITI DA KUPUJU PROIZVODE TIH FIRMI,NITI DA RADE U TAKVIM FIRMAMA.

Koji BAM vise za platu ili koji fening jeftinije za food,gift,ticket ili sta vec,ne pravi toliku razliku.Ako radite za domacu firmu i kupujete domace proizvode,mozda cete zrtvovati BAM ili dva sada,ali rezltat ce biti jaka ekonomija nase drzave.I budite sigurni da kada ekonomija ojaca i otjeramo strance,sve ce doci na svoje i ono sto ste zrtvovali ce vam se visestruko vratiti.
Takodjer pozivam sve vlasnike enovina da podrze ovu akciju i moj clanak,te na ovu temu i sami napisu koju rijec kako bi sto vise gradjana nase zemlje bilo svijesno ovog problema.
Nchi
Nchi

Posts : 199
Join date : 2009-09-15
Location : Gradacac / Bec

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum