eBiH narodna čitaonica i knjižnica
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mart 2009 - Ministarstvo socijale,ekonomija,bolnica i DS - Br.11

Go down

Mart 2009 - Ministarstvo socijale,ekonomija,bolnica i DS - Br.11 Empty Mart 2009 - Ministarstvo socijale,ekonomija,bolnica i DS - Br.11

Post  Nchi Fri Sep 18, 2009 1:34 am

Mart 2009 - Ministarstvo socijale,ekonomija,bolnica i DS - Br.11

Evo i mene opet,a i ovaj put opet politika.Nazalost,opet pisem o ovim ozbiljnijim temama,ali ima potrebu da iznesem neke svoje stavove o citavoj situaciji u nasoj eBiH.Od sada ce moji clanci vise biti tipa neke kolumne ili bloga,kako vam je draze,sa osvrtom na neke na stanje u nasoj zemlji i aktuelne teme.Pa da krenemo redom...

MINISTARSTVO ZA OBRAZOVANJE;RAD I SOCIJALNU SKRB

Kao prvo,jedno malo obavjestenje-od nedavno sam na funkciji zuamjenika ministra za obrazovanje,rad i socijalnu skrb.Zajedno sa ministrom Brancem cu se truditi da sto vise pomognem razvoju nase zemlje i olaksamo igru svih igraca koji se nalaze u eBiH.Prioritet u radu ovog ministarstva ce naravno imati oni najugrozeniji,a to su igraci koji tek pocinju i oni kojima je wellness u kriticnoj zoni.Nazalost,sredstva ovog ministrarstva su prilicno ogranicena i za sada jedino primamo donacije od strane drzavnih trening firmi koje proizvode q1 food.Pomoc ce se za sad pruzati,kao sto sam vec rekao,samo igracima koji su tek poceli,kao i onima koji su u kriticnom stanju kada je wellness u pitanju.Nadamo se da ce ovo ministrarstvo u buducnosti imati veci proracun,te vise finansijskih sredstava,kako bi pomoc bila pruzena i ostalima,bilo u vidu giftova ili moving ticketa,kako bi svi imali visok wellness.
svi kojima je pomoc potrebna,mogu da se prijave tu:

http://spreadsheets.google.com/viewform?hl=hr&formkey=cEtLcWM2OGd3Q3hDUWQtSFdidkdNUFE6MA..

EKONOMIJA

Dalje bi se osvrnuo na pokusaj kreiranja trzista na inicijativu Ministarstva za obrazovanje,rad i socijalnu skrb,ciji sam,kako sam vec prije naveo,i sam clan.Jos uvijek smatram da je akcija bila dobra,doduse sa nekim greskama,i da smo se vise potudili i pokusali ispraviti moguce greske,mozda bi i supjeli.Ali opet nasa nestrpljivost,nije proslo ni 12 sati a neki su vec poceli vikati kako to ne moze,kako posluju u minusu itd.
Jedna od gresaka je sigurno bila to sto je ministra Branac sam pokusao kreirati cijene na trzistu.Smatram da je bilo potrebno vise promovisati ovu akciju,odrzati sastanak sa svim vlasnicima firmi,kreirati neke norme,te odrediti tacan datum kada krenuti sa akcijom.Nemoze se ovakva akcija provesti sa 2-3 novinska clanka i jednim covjekom u organizaciji.
Pocetne rakcije na samu akciju su bile dosta dobre,nekih 50-tak ljudi,koji su glasali za clanke,su podrzali,ali nije trebalo stati na tome.Trebalo je dalje promovisati samu akciju,pa kada 200-tinjak ljudi bude upoznato,tek tada krenuti u realizaciju iste.Naravno u samom procesu je bilo potrebno i ukazati na moguce pogreske i ispraviti ih.
Naravno osim onih pozitivnih bilo je i negativnih komentara na koje moram da se osvrnem.
Neki su moj prijedlog sa placama mozda pogresno protumacili.Ja nisam predlagao da se podignu i plate i cijene,sto bi dovelo do inflacije,nego sam predlagao da plate ostanu iste,a da se cijene blago povecaju.Jer kako sam naglasio u proslom clanku,doslo je do nenormalnog obaranja cijena i da su firme poslovale u minusu.Kao primjer navodim da je cijena q1 fooda je pala cak ispod 1 BAM sto nema nikakvu ekonomsku isplativost,
zatim su neki navodili da je diktiranje cijena na trzistu odlika socijalizma i da hoce demokratiju.Kao prvo demokratija je nesto sto u svijetu ekonomije ne postoji,postoji nesto sto se zove kapitalizam.A u kapitalizmu trziste diktira onaj koji je najjaci.Za zemlje u razvoju,kao sto smo to trenutno mi (kako u RL,tako i na eR),kapitalizam moze imati pogubne posljedice na ekonomiju.Kao primjer iz RL uzet cu Coca-Colla Co..Mislim da tu ne trebam mnogo pricati,strani ulagac dolazi u zemlju i za jeftinu radnu snagu proizvodi svoj proizvod.Ovakve kompanije,koje imaju ogromna sredstva,mogu sebi dozvoliti da posluju u gubitku sve dok potpuno ne ugase konkurenciju.Ista stvar se moze desiti i na eR.Ukoliko u eBiH dodje neka organizacija,koja posjeduje firme po citavom esvijetu,ona sebi moze dozvoliti da posluje u gubitku dok ne ugasi konkurentne firme,te da onda diktira trzistem kako god hoce.
Bilo je i pitanja zasto drzava ne pomogne domace firme koje posluju u minusu.Mislim da tu ima mnogo razloga zasto to nije izvedivo.kao prvo,od kojeg novca?Drzava nema nepresusnu blagajnu u koju se moze potegnuti kad god zatreba.Kao drugo,kao sto sam vec gore naveo,vece firme mogu ove gubitke dugo podnositi.Kada bi se i skupile neke pare za pomoc firmama,drzava ne moze pokrivati gubitke svih firmi na duzi period.
Onda su se neki zalili kao su neke firme prihvatile nove cijene,a neke nisu.Recimo,jedan od vlasnika moving ticket firme se zalio da su samo dvije firme u ovom sektoru prihvatile nove cijene.Da samo dvije,od ukupno 3 koliko ih ima u eBiH.A kako sam jutros vidio,i treca firma je podigla cijenu iznad predlozenog.Jedan vlasnik je prokomentarisao da ovih 'par dana' kako je poslusao savjet drzave posluje u minusu.Primjetio bih da je sa inicijativom pocelo prije 2 dana,a prijedlozi cijena su ponudjeni tek jucer.
Kao sto sam vec naveo,akcija je imala niz gresaka i mana,koje su se vremenom mogle ispravit.Ali opet je do izrazaja dosla nasa nestrpljivost,tvrdoglavost i spremnost da se popljuje nesto zbog greske,prije nego da se na tu gresku ukaze.

BOLNICA I DS

I na kraju kao trecu i posljednju temu,uzeo bih situaciju sa bolnicom i DS-om.Kao sto vecina zna eronet,nezvanicni predsjednik eBiH,je unaprijed platio bonicu i DS eHrvatskoj i na to potrosio pola drzavnog proracuna.
I od tada se vodi polemika i nagadjanje sta ce sa tom bolnicom i DS-om biti.Da podsjetim,eronet je izgubio na prvim predsjednickim izborima upravo zbog ove kupovine.Iako je bio veliki favorit prije samih izbora,eronetu se prebacivalo da je napravio niz gresaka i da je hrvatska marioneta u eBiH.Licno smatram da je eronet pogrijesio u nacinu kako je citavu situaciju izveo.Najveca greska je da nije konsultovao bilo koga u vezi ove kupovine.Mada eronet na ovo tvrdi da je objavio clanak u vezi ove kupovine,moram ga osporiti.Clanak jeste objavljen,ali taj clanak je bio obavjest o tome sta ce uraditi a ne konsultacija.
Nakon ove greske,eronet je izgubio na izborima,predao kljuceve i napustio zemlju.Ovde bih samo postavio jos jedno pitanje:ko mu je te kljuceve i dao?Eronet je bio prvi nezvanicni predsjednik eBiH,mada nikome nije jasno ko ga je na tu funkciju postavio.Da me neko pogresno ne shvati,ja protiv eroneta nemam nista licno.Cak smatram da je imao prilicno dobar politicki plan u vodjenju eBiH,ali se ne slazem sa nacinom na koji je taj plan provodio.
Nakon izbora je na vlast dosao interwal.Za sada je moja jedina zamjerka prema trenutnom predsjedniku da se slabo obraca javnosti i rijetko se kad moze uhvatiti da je online.
Jucer je eronet javno prozvao interwala da predugo ceka sa postavljanjem bolnice i DS-a i rekao da ako hoce novac nazad on ce to rado srediti.
Na ovo je interwal odgovorio,da se ceka na bolnicu i da se vode pregovori oko povrata novca za DS.Zatim ga je pozvao na ponudu i zatrazio da ako to zaista moze,sredi povrat novca za DS.
Ovo javno prepucavanje se i dalje nastavlja,a sljedeci je potez na eronetu.Da li ce bivsi predsjednik ispuniti obecanje ili je to sve prazna prica,pokazace se narednih dana.
Nchi
Nchi

Posts : 199
Join date : 2009-09-15
Location : Gradacac / Bec

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum