eBiH narodna čitaonica i knjižnica
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

August 2009 - Ministarstvo Cenzure dnevne štampe - Les Paul uvodi policijsku državu??

Go down

August 2009 - Ministarstvo Cenzure dnevne štampe - Les Paul uvodi policijsku državu?? Empty August 2009 - Ministarstvo Cenzure dnevne štampe - Les Paul uvodi policijsku državu??

Post  Ajkula071 Fri Sep 18, 2009 1:49 am

Evo sada sam pročitao kandidaturu Les Paula. Sve u svemu jako lijepo, iskusan igrač sa internacionalnih političkim iskustvom. Drago mi je da će postati budući predsjednik eBiH, jer je mnogo toga uradio za ovu državu, da sad ne nabrajam. Pozitivna stvar je što je Srbin tako da će moći ušutkati prigovore gospode iz DSS kako su srbi politički ugroženi. Eto sad nisu, jer će budući predsjednik biti srpske nacionalnosti kakav god bio ishod izbora (Les Paul i Cookie_NN su Srbi).

Ali postoji jedna stvar koja mi se nikako nije svidjela. Izraz nije svidjela je čak previše blag, točnije bi bilo da su mi se dlake na ruci naježile od same ideje. Uvodi se Ministarstvo Cenzure dnevne štampe. Evo ga opis ministarstva iz predizbornoga predstavljanja Les Paula:

"Ministarstvo Cenzure dnevne Štampe
Već se govorilo o timu, koji će svakodnevno pratiti novisnke članke, a koji su objavljeni na prostoru eBiH.
Ukoliko ovaj tim, strukturisan stručnim kadrom, uoči članke neprimjerenog sadržaja, članak će biti prosleđen adminima, koji će donjeti odluku vezanu za sankcije piscu članka.Ovaj tim je sazvan, prevenstveno, zbog članaka, koji su napisati na tlu naše države u skorije vrijeme,
Ne želim "obojenu" i štampu sa nacionalnim prizvukom u svojoj blizini."

Ovo zvuči kao dobra ideja. Nacionalistički članci i komentari će biti prijavljeni adminu, ljudi za njihovo kreiranja će dobiti ban i mirna BiH. Ali ono što me uznemiruje je fraza "neprimjereni sadržaj". Problem sa "neprimjerenim sadržajem" je taj što svatko ovo može tumačiti kako ga volja. Šta ako je "neprimjeren sadržaj" kritika vlada, osnovana ili neosnovana? Šta ako je "neprimjeren sadržaj" kritika nekog igrača, pogotovo ako je član ovog ministarstva te iskoristi svoj utjeca na ostala članove kako bi masovno prijavili nekoga.

Bojim se da bi ovo, iz nečega načelno dobroga, moglo postati zvijer koja će pojesti sve oko sebe, pa onda i samu sebe. Pogledaj te što se desilo sa komunizmom, od utopije do tamnice naroda. Mene je toga strah.

Cenzura je nešto što NIJE dobro za demokratsko društvo, ma koji god razlog bio njenog uvođenja, pogotovo ovo što se pokušava uvesti ovim ministarstvo - državno tijelo čija je jedina svrha cenzura. Jednako dobro se ovo ministartvo moglo nazvato KGB ili Gestapo, jer cenzura je način represije nad stanovništvom. Nadam se da će moj stav imati odjeka kod Les Paula, te da će odustati od ove ideje.

Jasno mi je da postoji problem sa nacionalnim prepucavanjem, ali to se stišava. Cenzurom se neće ništa postići, čak se bojim kontraefekta - još jačeg rasplamsavanja strasti kada nekolicina vođa popije ban. U ostalom tiha voda brijege valja, pa ponašamo se tako - neka odustane onaj sa manje strpljenja.

Da još jednom naglasim, ovo nije glas protiv Les Paula već kritika nečega što bi moglo biti opasno za cijelo društvo (u eBiH).

Ajkula071

Posts : 64
Join date : 2009-09-18

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum