eBiH narodna čitaonica i knjižnica
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

August 2009 - Grijesi naše vojske

Go down

August 2009 - Grijesi naše vojske Empty August 2009 - Grijesi naše vojske

Post  Ajkula071 Fri Sep 18, 2009 1:55 am

U zadnje vrijeme se nagomilalo skandala vezanih za našu vojsku. Neki od njih su izazvali odjek u medijima, dok su drugi poraćeni mlakim ili nikakvim reakcijama.

1.) Pokradeno Ministarstvo obrane
Ovaj skandal je bio najviše medijski popraćen, ne samo u eBiH već i kod naših susjeda. I s razlogom. Neka nepoštena individua je pokrala novac koji je skupljen za kupovinu DS. Ovo doista bilo dno dna. Razlog ovome se može naći u tome što je previše ljudi znalo pass od orga Ministarstva Obrane i što šifra nije dovoljno često mijenjanja.
Ovo se lako može ispraviti, kako se ne bi ponovilo - manji broj ljudi da zna šifru (predsjednik, ministar i doministar) te da se šifra redovno mijenja (svakih 10 ili 15 dana) neovisno od toga da li je ostao isti ministar ili predsjednik.

2.) Ratovanje vojnika OSeBiH na hrvatskoj/srpskoj strani u srpsko-hrvatskom ratu sa avatarima OSeBiH
Ovako se nešto NE smije nikad više ponoviti. Vojnici OSeBiH ne smiju jedan drugoga gledati preko nišana. Ovo je jedinstvena vojska i kao takva treba nastupati u svim budućim sukobima, svi zajedno protiv nekoga ili ne ratovati. Pogotovo ne sa službenim avatarima OSeBiH. Ovo je bila blaža katastrofa - čim je došlo do nekoga sukoba gdje se mogla vojska rascijepiti, rascijepila se.
Ovo se može lako spiječiti - neka svaki vojnik potpiše ugovor na neko određeno vrijeme (npr. 30 - 60 dana) koji ga obvezuje da slijedi naredbe ministra i/ili predsjednika te onaj koji prekrši ugovor mora platiti kaznu od 10 - 15 golda. Na ovaj način bi se spiječila samovolja vojnika i dobila vojska s mnogo više discipline.
Znam da će se javiti dežurni dušebrižnici sa komentarima tipa:"Ja sam ________ (ubaci naciju po izboru) i osjećao sam se dužnim njima pomoći!" ili "____________ (ubaci ime države po izboru) nam je pomogla te sam se osjećao dužan pomoći!"
Nije važno koje si nacionalnosti - ti si vojnik OSeBiH i dužan si slušati naređenja predsjednika i ne sudjelovati u nekom sukobu osim ako nije drukčije naređeno. Isto važi za vraćanje dugova. Dakle ako hoćeš djelovati kako ti srce nalaže i da nikome ne moraš odgovarati onda to radi privatno i ne kao vojno lice OSeBiH - tj. daj otkaz u vojsci pa radi šta te volja. Ovakvo samovoljno djelovanje vonika može biti pogubno za diplomatske napore eBiH jer se na taj način šalju dvostruke poruke.
Vojnik mora slušati, ne razmišljati!
3.) Sudjelovanje vojnika u izbornoj kampanji
U ovim zadnjim izborima se prijavilo 73 kandidata za kongres. Od tih 73 kandidata je bilo 15 pripadnika raznih jedinica OSeBiH. Iako ovaj broj izgleda na prvi pogled malen, on to nikako nije jer je to 21% svih kandidata. U kongres ih je ušlo 8 (sve skupa je 36 kongresmena) te ovo iznosi 22% svih kongresmena. Mene zanima - šta ima veze vojska sa politikom? Ovo dvoje ne ide zajedno, nikako. Tko se želi baviti politikom neka napusti vojsku i neka se postane političar. Da me netko ne bi pogrešno razumio, nemam ništa protiv toga da su vojnici članovi raznih stranaka i da glasaju na izborima - ali da budu kongresmeni i ministri, e to nikako ne može. Vlada i politika mora biti odvojena od vojske. Ako je isprepletena onda imamo vojnu huntu iliti militarizam (vojna diktarura).
Ovaj se problem može također vrlo jednostavno riješiti, točnije kao i onaj pod 2. Ugovor kojim se definira šta smije i šta ne smije vojnik raditi ili mora platiti penal te će biti nečasno otpušten iz vojske (neće moći opet postati vojnik).

Ali nije sve tako crno. Smatram da u načelu imamo dobro ustrojenu vojsku koja se sastoji od elitne jedinice DRAKE, I. i II. Brigade te Odbrambene jedinice MEDO. Jedino što mi ovdje bode je ime Odbrambena jedinica MEDO, iskreno malo smiješno zvuči. Možda bi trebalo izmijenit ime, nešto tipa Teritorijalno Odbrambena Postrojba - TOP (zvuči bolje i ozbiljnije nego MEDO) ili nešto malo ozbiljnije.

Ja bi iskreno uveo još neke izmjene kod ustroja vojske. DRAKE bi stavio pod direktnu kontrolu predsjednika, dakle ministar odbrane i generalštab OSeBiH ne bi imao narebodavno ovlast nad njima jerje većina elitnih/specijalnih jedinica pod direktnom kontrolom predsjenika kako u RL tako i u eRepu. I. i II. brigadom kao i Odbrambena jedinica MEDO bi ostali pod komandom ministarstva, s time da MEDO mora ostati u eBiH i ne smije ju napuštati - točnije mora biti trajno stacioniran u eBiH kako bi ju mogao obraniti prvog udara neprijateljske vojske. I. i II. Brigada bi smjele napuštati bih ako tako odluči ministar i/ili predsjednik.
Također bi bilo zgodno da se naše jedinice iznajmljuju kao što to čine plaćeničke vojske diljem eRepa. Na taj načim bi vojnici skupili dodatno iskustvo i ujedno bi manje opterećivali proračun ministarstva budući da bi ih financirala država za koju se bore. Bilo također dobro kada se bore kao plaćenička vojska da ne nose avatare OSeBiH već neke druge kako bi se eBiH mogla zvanično ograditi od njihovih akcija i održati neutralnost.

Nadam se da će neke od mojih ideja pasti na plodno tlo te da će biti realizirane.

Ajkula071

Posts : 64
Join date : 2009-09-18

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum