eBiH narodna čitaonica i knjižnica
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Juni 2009 - Stanje na tržnici - Br.25

Go down

Juni 2009 - Stanje na tržnici - Br.25 Empty Juni 2009 - Stanje na tržnici - Br.25

Post  Ajkula071 Fri Sep 18, 2009 3:00 am

Evo danas cu se malo osvrnuti na Market place u našoj zemlji i još ponečemu. Pa krenimo redom.(Uzeo sam prosjecne cijene).



MARKETPLACE


FOOD
Q1= 0.95-1 BAM
Q2= 1.54-1.56 BAM
Q3= oko 5 BAM
Q4= 7.34
Q5= nema nista po normalnoj cijeni

Po ovome vidimo da naš food sektor i nije toliko loš te da i nema toliko puno stranih firmi koje bi preuzimale tržište. Nakon one kratke krize sa cijenom fooda i graina stanje se normaliziralo i možemo reći da je ovde sve u redu.


GIFT
Q1= 3.50 BAM

Ovdje sam zatekao samo jednu firmu koja prodaje giftove, a ne znam ima li ih još, a mislim da bi trebalo.


WEAPON
Q1=7-9 BAM
Q2=16 BAM

U nas vlada velika potražnja za weaponom a mali je broj firmi i mali je broj radnika, pa smo stoga suočeni s problemom manjka weapona na marketu u vrijeme trajanja TW jer dosta naših ljudi gonja čin a najispltivije im je uzeti q1 wep. Pa zato bih savjetovao da se ovdej otvori jos jedna wep firma jer je zbilja potrebna.


MOVING TICKET
Q1= 10-12 BAM

Moving ticket je dosta dobar s normalnim i pristojnim cijenama. Iako potražnja za ticketima varira ona je najveća u predizborno vrijeme pa stoga za kongresne izbore nismo imali niti jedan ticket na marketu.


GRAIN
Q1= 0.30 BAM
Q2= 0.50 BAM
Q3= 0.70 BAM

Grain sektor me jako iznenadio, i to pozitivno jer su cijene jako stabilne te sad se radi sve po dogovoru. Nakon one male krize sad je sve u najboljem redu. Ovo je inače jedino naše pridrodno bogatstvo pa ovo trebamo brižno čuvati Smile.


DIAMONDS
Q1-0.75

Ovi se dijamanti uvoze iz drugih zemalja i to radi BNK inc. što je jako dobro jer ovako na marketu barem imamo dijamante kupit iako većina naših potrošača kupuje dijamante u drugim zemljama.


IRON
Q1= 1.13

Ovo se također uvozi u našu zemlju i imamo samo jednu firmu na marketu koja uvozi željezo u eBiH., ali kao i kod dijamanta naši potrošači taj iron uvoze.


HOUSE
Q1= 161 BAM

Na našem marketu jedino se prodaju Q1 kućice koje proizvode firme kojima upravlja država, i one se prodaju po fer cjeni.
Za oil i wood nema ponuda na marketu.


Prema ovome vidimo da je naša ekonomija jako stabilna iako se tu ima još dosta toga popravit, iako se stanje dosta popravilo otkad sam zadnji put pisao ovakav članak.

Vote i subscribe. HAUGH.

Ajkula071

Posts : 64
Join date : 2009-09-18

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum