eBiH narodna čitaonica i knjižnica
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Juli 2009 - ***** Sramota ***** - Br.44

Go down

Juli 2009 - ***** Sramota ***** - Br.44 Empty Juli 2009 - ***** Sramota ***** - Br.44

Post  Nchi Fri Sep 18, 2009 1:12 am

Juli 2009 - ***** Sramota ***** - Br.44

Dobar dan svima!

Kao što svi znamo, a jeli dobro znamo naš ministar za ekonomiju je NTManiac.

S obzirom kako on na svaki potez koji vlada želi uraditi uvjek gleda ekonomsku korist. Kao naprimjer, kada je želio vidjeti eBiH u PEACE-u, radi TW i da ce to poboljsati ekonomiju eBiH. Sve je to uredu ali me je nešto drugo kompkalo, ponajviše cijene na našem marketu. Privatnici nemojte dizat paniku, osim ako neuzimate 100% zarade od ukupne proizvodnje. Pa da počnem.

Food

Cijena Q1 Food-a je 0.91 BAM - 0.99 BAM sa uračunatim porezom od 10%
Cijena Q2 Food-a je 2.12 BAM - 4.40 BAM sa uračunatim porezom, kao i da najvišu cijenu ima stranac koji je iz VB, i ima licencu za nasu zemlju, pa su mu veliki porezi.
Ciijena Q3 Food-a je 4.40 BAM sa uračunatim porezom
Cijena Q4 Food-a je 8.21 BAM - 8.23 BAM sa uračunatim porezom

Kao što vidite markirao sam cijenu Q3 Food-a. Jer cijena je malo reći brezobrazna. Ja lično imam Q3 Food, ali neprodajem proizvode na BH marketu razloge ćete saznati u toku članka.

Proizvodnja jednog Food-a košta 2 BAM-a. Kao što vidimo NTManiac neštiti građane eBiH na visokim cijenama, a znao je reći da radi za građane, da želi poboljšati njihovo ekonomsko stanje, zar ne?

Kao što vidite, a dobro vidite da Q3 Proizvođači uzimaju 100% na cijenu proizvodnje. Ili ti, odprilike proizvedu 60 komada Q3 Food-a. I kada sve to preduktujemo da 60 * 2 BAM-a (zarade) dobijemo iznos od 120 BAM-a ili ti 3 Golda. Pitanje za NTManiac dali je uredu da vlasnici Q3 Food-a plačkaju naše stanovnike?

Takođe ovo se moglo bolje uraditi. Primjer, nijedan PM nisam dobio na organizaciju eurocorp na kojoj imam firmu Bosanski Cevapi koja je takođe Q3. Znači nijedan PM za organizaciju sastanka Food proizvođača, da se napravi ceh.

Kakav ceh očemu ja?

Lijepo brate, sjedemo za računare na chat ili msn nebitno, dogovorimo koliko da idemo procenata na Q3 Food. Primjer 50% na ukupnu proizvodnju nije tako loše, s druge strane građani eBiH bi dobili jeftiniji Q3 Food za 1.10 BAM. Mislite da je to malo? Grdno se varate.

Land skill, plate u land skill-u, cijene za skill-ove u land-u

Trenutno u eBiH je najbolje imati Manufakturing skill. Ja imam 4 Manufakturing skill i 6 land skill. I došao sam u eBiH i hoću posao. I kad sam sve proračunao imao bih bolje plate da radim sa Manufakturing skill-em nego sa land skill-om. Znači iako imam 2 skill-a veći land od Manufakturing skill-a ja nemogu imati bolju platu? Tražite odgovor?

Cijena Graina je smiješna. Kada usporedimo cijenu Food-a sa cijenom Graina dobićemo deklasirajuće podatke. Naime, Q3 Food je 4.40 BAM, a cijena Q3 Graina je 0.74 BAM-a
Koliko sam se sam puta zapitao kako oni uspjevaju plaćati plate radnicima? Šta sutra nemaju para za plate. šta će biti? Svi ćemo napustiti land skill. Da napomenemo Food Q3 radi znaći sa 3 Golda dnevnog profita, a dok Grain Q3 radi sa mizernih 10 BAM + max proizvodnja.Znači ni pola Golda.

Sad ja pitam NTManiac-a za čiji ti ekonomski interes radiš? Jer koliko vidim ako je za građane eBiH, ovo je veoma ponižavajuće, pogotov ova pljačka sa Q3 Food-om. Takođe, ako je ovo borba za ekonomski interes građana eBiH, onda stvarno neznam kako izgleda (ne)borba za ekonomski interes građana. Ovako isto ili gore?

/eronet
Nchi
Nchi

Posts : 199
Join date : 2009-09-15
Location : Gradacac / Bec

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum