eBiH narodna čitaonica i knjižnica
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Juli 2009 - Natjerali ste me... - Br.30

Go down

Juli 2009 - Natjerali ste me... - Br.30 Empty Juli 2009 - Natjerali ste me... - Br.30

Post  Nchi Fri Sep 18, 2009 1:53 am

Juli 2009 - Natjerali ste me... - Br.30

Do sada sam se suzdrzavao od komentara al moram ipak da malo i ja progovorim.Sta jest jest,muka mi je vise od vasih komentara i prepucavanja.

Prvo malo za one koje me ne poznaju da napisem nesto o sebi.Jedan sam od osnivaca SUeBiH pod tadasnjim nazivom.Nova Snaga eBiH.Nedugo zatim sam postao predsjednik ove stranke i u to vrijeme stranka upravo i mijenja ime u ono koje i danas nosi.U svojoj politickoj karijeri sam bio ministar za rad,obrazovanje i socijalnu skrb u dva navrata,jedno vrijeme guverner Narodne Banke BiH,zatim predsjednik eBiH a trenutno obavljam funkciju premijera vlade.
Ovu posljednju funkciju obavljam ustvari tek na pola jer uopste nisam ucestvovao u sastavljanju vlade.Tu sam tek da nadgledam rad i vodim finansije Narodne banke.

Sto se tice RL,imam 30 godina i po zanimanju sam dipl.ing elektrotehnike.Po nacionalnosti sam Boga pitaj sta,ni sam vise ne znam.Prije '91. sam bio ono sto se nazivalo jugosloven a poslije toga bosanac al kako vidim po novinama zadnjih dana ta kategorija vise ne postoji.Vecina ima jedno drzavljanstvo,eventualno dva a ja dragi moji tri.Po rodjenju i ocu sam dobio ovo BiH drzavljanstvo koje mi je nekako najvise moje.Po majci sam dobio srpsko jer je ona rodjena u Nisu.Po godinama staza sam dobio hrvatsko jer sam tamo zivio 6 godina(otac bio vojno lice).I da napomenem da je otac pola bosnjak-pola hrvat kako nalazu ove nove podjele poslije rata.I da vas ja pitam na kraju koji sam ja onda faktor u citavoj prici?Jer kako vidim ovo bosanac vise ne postoji:(
Ah da...zaboravio sam spomenut da mi je zena porijeklom sa Kosova.Kad ja ne znam sta sam ja,kako li ce tek mojoj djeci da bude:(

E sad da se malo osvrnem na ovo sto se radi od eBiH posljednjih dana.

Prvo da se osvrnem na pitanje kojem savezu se eBiH treba da prikljuci.Po mom misljenju - NITI JEDNOM.Ovde zive i srbi i hrvati i bosnjaci i kojoj god strani da se eBiH prikljuci,postojat ce jedna strana koja ce biti ne zadovoljna i pokusavati na sve nacine da to promjeni.Ionako nas ima premalo i ne treba nam da se dijelimo po tim pitanjima.Znamo da su eHrvatska i eSrbija na suprotnim stranama i sanse da se to promjeni su minimalne i ako eBiH bude uzimala strane,sami sebi pravimo probleme unutar drzave.Znam da ce neki reci da je nama eHrvatska mnogo pomogla.Jest i hvala im na tome.Ali za sve sto su uradili su imali neku korist,davno smo mi sve dugove vratili.Mnogi me krive za zahladjenje odnosa sa eHrvatskom,i iskreno bas me briga.Ja sam uradio sta ja mislim da je ispravno i za svog mandata kao predsjednik sam se drzao dalje od ratova na eBalkanu i pokusao da prekinem nas podredjeni polozaj.
Za mog mandata se pojavilo pitanje EDEN-a u koji sam ja odbio da udjemo jer su neki predpostavili da mi idemo tamo tek tako.Kako se poslije ispostavilo,jos neke zemlje su uradile isto.
Jedino rijesenje za eBiH je neutralnost i redovan TW.
Vuk sit,a sve ovce na broju
.Naravno u slucaju neutralnosti potrebno je dodatnu paznju posvetiti diplomatiji i imati dobre odnose sa svjetskim silama kako bi se obezbijedila sigurnost.

E sad malo da se dotaknem i ove nase situacije koja je nategnuta k'o Mujin treger.
Naravno rijec je o sukobu na relaciji srbi i 'ostali'(hrvati i bosnjaci).
Prvo ovi ostali treba da svate da su srbi narod koji zivi u nasoj drzavi.To je tako bilo i uvijek ce bit.

Pokusat cu da navedem neke probleme u 10 tacaka:

1.Na obe strane imamo nacionalista.To su obicno oni najglasniji u komentarima.Cilj im je zagrijati situaciju do tacke usijanja kako bi pokrenuli lavinu negativnih komentara i uvreda,a sve u cilju ne bili se koja naivna ribica upecala u mrezu,tj. da ono malo normalnih u eBiH uvuku u krug nacionalne mrznje jer mu je dosta da se se njegova etnicka grupa vrijedja.Ponavljam da ovo vrijedi i za srbe i za hrvate i za bosnjake.

2.Citao sam negdje o tome kako nekome smeta sto se srbi vracaju u eBiH.Problem nije u vracanju nego o masovnom doseljavanju i srba iz BiH i oni koji to u RL nisu.Osim toga vecina tih srba nikad nije ni bila u eBiH,velika vecina njih je pocela da igra u eSrbiji i nisu do nedavno ni pomislili na eBiH.Cast izuzetcima.
I uvijek se povlaci pitanje da li su to srbi iz RS ili ih je ipak vecina iz Srbije u RL.

3.Problem 3. se naslanja na problem 2. a to je atmosfera da srbi u eBiH rade TO.Do sada su bila 2 neuspjesna pokusaja TO nekih stranaka u eBiH od strane srba.Oba pokusaja su isla uz novinske clanke u eSrbiji i pozivanje svih srba da pomognu taj TO.Kulminuralo je sa zadnjim pozivom da se sto vise srba doseli u eBiH i da uzme nase drzavljanstvo,bez obzira da li su u RL iz RS-a ili ne.

4.Problem vladajuce garniture.Ima pojedinaca u nasoj vladi koji su u eBiH od njenih pocetaka i koji je smatraju svojom edrzavom.Sad je njima dosao tamo neki srbin da im kaze kako ce da vode drzavu.Ima tu i srbofoba.Poruka njima,probudite se,ovo je drzava srba isto koliko i vasa.
Ista stvar vrijedi za suprotnu stranu.S tim da ima pojedinaca u ovom srpskom pokretu koji dodatno pogorsavaju stvari.Citaju se novine iz eSrbije i u eBiH.Pojedinci koji se sad zalazu za RS i srpska prava u eBiH su oni koji su bili najglasniji kada se poteglo piatnje da li eSrbija treba da napadne eBiH.I onda se pokazuje opravdan strah srpskih namjera prema eBiH jer su isti ti koji sad govore kako oni samo hoce svoja prava i ucestvovanje u vlasti prije manje od mjesec dana pozivali na oslobadjanje RS-a i kritikovali Lipeca zbog izjava da to eSrbija nece uraditi.

5.Stvaranje anti-srpske atmosfere u eBiH.Veliki aplauz za obe strane sto se ovoga tice.Prvo su pojedinci iz tacke 1. sa srpske strane poceli sa clancima i komentarima.Kao odgovor su pojedinci iz 'ostalih' iz tacke 1. krenuli sa istim mjerama.kao rezultat imamo veliko naseljavanje srba koji nisu uz RS-a sto je,ja mislim,onim iz prvim i bio cilj.
Kako god,cestitke i jednim i drugim na sirenju nacinalizma i mrznje,za rezultata vasih clanaka imamo da svi reze jedni na druge i da se samo jos vise dijelimo.

6.Apsolutno odsustvo pokusaja komunikacije.U ova zadnja skoro 2 mjeseca kako sam u samom vrhu nase vlade(predsjednik pa zatim premijer) nisam dobio niti jedan poziv od strane vladajuce garniture srpskog pokreta da sjednemo i da se dogovorimo oko bilo cega.Ja sam na par mjesta ostavio komentare,da sam(kao i jos neki ljudi iz vlade) spreman da se dogovorim i da mi se jave na PM.Nikakav odgovor jos nisam dobio.

7.Vidi 1.,2.,3.,4.,5.,6.

8.Vidi 1.,2.,3.,4.,5.,6.

9.Vidi 1.,2.,3.,4.,5.,6.

10.Vidi 1.,2.,3.,4.,5.,6.

Situacija je vec dovoljno usijana,pozivam ono malo noramlnih sto je jos ostalo da hladne glave razmisle o svemu i da pokusamo da se dogovorimo dok jos nije prekasno.


toroman
Nchi
Nchi

Posts : 199
Join date : 2009-09-15
Location : Gradacac / Bec

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum