eBiH narodna čitaonica i knjižnica
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Maj 2009 - Kandidatura za predsjednika eBiH II dio-toroman - Br.25

Go down

Maj 2009 - Kandidatura za predsjednika eBiH II dio-toroman - Br.25 Empty Maj 2009 - Kandidatura za predsjednika eBiH II dio-toroman - Br.25

Post  Nchi Fri Sep 18, 2009 1:46 am

Maj 2009 - Kandidatura za predsjednika eBiH II dio-toroman - Br.25

Maj 2009 - Kandidatura za predsjednika eBiH II dio-toroman - Br.25 861017bebbdbe3ec5a35092a69f12775_150x150

Pozdrav svim gradjanima eBiH,
Posto je pocetak izbora sve blize,odlucio sam da se jos jednom obratim javnosti u vezi svoje kandidature.
Mnogo toga je vec receno u proslom javljanju,pa da se ne bi ponavljao,o tome mozete procitati na ovom linku.

Od proslog clanka dosta se toga izmjenilo na nasoj politickoj sceni i doslo je do promjena u vezi kandidata na predsjednicku pozicuju.
Kao sto je vecini vec poznato vise nisam kandidat ispred tri stranke,vec samo dvije,SUeBiH i Liberalne Stranke BiH,dok je eDS odlucio da ipak ide sa svojim kandidatom.

Velike promjene je dozivjela i Pro Peace stranka eBiH u kojoj je bivsa predsjednica i koja je bila i kandidat za predsjednika/cu,uz jos cetiri clana ove stranke koji su bili clanovi kongresa,dobila permanent ban.
Na celo stranke je stao Smiga,medjutim stranka je dozivila veliki sok i izgubila pet veoma bitnih clanova,te je pitanje kako ce se i kada oporaviti.U trenutku pisanja ovog clanka,PP jos nije ponudio novog kandidata i pitanje je da li ce to uciniti do pocetka izbora.Napominjem da je veliki gubitak imala i eDS,ciji je dosadasnji predsjednik senco_panza takodjer dobio ban.


Evo da se jos jednom osvrnem na potencijalne clanove vlade,u slucaju svoje izborne pobjede:

Ministarstvo odbrane
SokoBiH-ministar
Marko Kovacevic-doministar

MinistarstvoM vanjskih poslova
Hary-ministar
Smajl-aga-doministar


Ministarstvo za obrazovanje,rad i socijalnu skrb
Bocky-ministar
bekitare-doministar za obrazovanje
Ured Dobrodoslice – Mrbrain i Bosanska Krajina
Nagradni fond - Matadox

Ministarsto ekonomije
Politicar-ministar
Ntmaniac-doministar
Ured za dijasporu – Kenan i Pullek
BTF Firme - NTmaniac

Guverner Narodne banke eBiH
Friend Freeman


Trenutno je javlja problem mijesta doministra ekonomije,jer je predhodno predlozeni senco_panza dobio permanent ban.Zelio bi da napomenem da sam prethodno ovo mijesto,odnosno poziciju ministra ponudio Cyboss-u i ovim putem mu porucujem da ponuda u slucaju moje pobjede jos stoji,ali sada za poziciju doministra.


Pored ovih pozicija,tu se nalazi jos dosta slobodnih mijesta u raznim drzavnim organizacijama a neki kandidati su Mancini Horvat,wudu,Cyboss,Institut...
Spisak nije naravno konacan i moze se desiti svasta,svi koji su voljni da rade i pomognu u bilo kom segmentu,slobodno mogu da mi se jave i o svemu mozemo porazgovarati.


O ministarstvu za kulturu sam vec pisao u prethodnom clanku,pa da se ne ponavljam,hruschov i St. Edoxin el Mokrinjski koji su dosli na ideju da ovo pokrenu,imaju moju podrsku i ucinicu koliko mogu da im pomognem.


E da se sad malo okrenemo nekim planovima i ciljevima.

Necu kao svi politicari da obecaje kule i gradove,pa da mi se to kasnije odbije od glavu.Ono sto mogu obecati,da cu kao pravi bosanac i herzegovac(mozda preciznije bosanac u mom slucaju) koji zeli sve najbolje za svoju zemlju,ucinit sve u mojoj moci da poboljsam svaki segment ezivota u eBiH.


Evo da najavim neke promjene i planove.
Moj prutukandidat Cyboss je vec naveo da transparentnost nekih drzavnih organizacija nije evidentna i slazem se u potpunosti da se tu neke stvari moraju mijenjati. I imam odredenu ideju kako da se to rijesi u kojem smatram da ce uvesti jednu zanimljivost i aktivnost u igri.

U slucaju Ministarstva odbrane,ovo je u neku ruku i ne izvedivo,jer neke stvari ipak moraju ostati interne.S druge strane,ovo ministarstvo je postalo samofinasirajuce,a jedini novac koji su dobili je bilo za samo osnivanje ministarstva i fimi koje su potrebne za njegov dalji razvoj.

BTF je tokom zadnjeg mandata vlade,takodjer postao samofinasirajuci,te tako prestao biti na drzvanom proracunu,ali je u njegovom radu potrebna dodatna transparentnost jer se ipak radi o javnoj firmi.
Sto se tice ostalih sektora i ministarstava,tu se stanje takodjer mora promijeniti.

Kada je u pitanju ekonomija u eBiH,tu se mora dosta toga napraviti.
U nedostatku igraca i pretrpanosti marketa hranom,doslo je do niza problema.Prevelik broj firmi,nedovoljan broj zaposlnih da bi se osigurala maksimalna produktivnost i nedostatak trzista,odnosno nedovoljan broj igraca koji bi kupio proizvedene artikle u food sektoru,dovekli su do nizih plata i indirektno i do obaranja cijene graina i pada i u ovom sektoru.
Kako je platezna moc dovela do manjeg protoka novca u dva najjaca sektora,doslo je do opadanja i u ostalim sektorima.
Naravno tu je opet nas najveci problem i nasa najveca boljka-mali broj igraca.Tu se definitivno treba dosta raditi,i naravno tu isto imam jednu ideju koju cu priloziti da igra bude pristupacnija i zanimljivija.

Dalje je,na polju ekonomije,potrebno dovesti do nekog ujednicavanja cijena.Tacno fiksiranje cijena nije moguce jer ce se naci uvijek neka firma koja ce bar za par feninga oboriti cijenu.Ono sto je moguce uraditi je subvencirati firme koje se drze dogovora i pomoci im kroz razne kredite.
Plan je da domace firme koje se pridrzavaju nekog dogovora napravljenog medju vlasnicima firmi u koordinaciji sa ministartsvom ekonomije,dobiju subvencije te eventualne kredite za izlazak na strano trziste.
Ovim bi se ujedno rijesilo i pitanje viska proizvoda na nasem marketu,te podstakao izvoz i dodatni pritok novca u eBH.

Ministrastvo za ORiSS prilicno dobro radi,ali i tu treba uvesti neke manje izmjene i malo bolje organizovati.Ukoliko zelimo da radimo na promociji eBiH i pritoku novih igraca,ovo moze biti nasa najbitnija organizacija.Kada bude se islo sa laganom i masovnijom promocijom ,ovo ministarstvo i sve organizacije koje su sa njim povezane,moze biti od kljucnog znacaja i zato mora biti dobro organizovano i spremno na takvo nesto.

Sto se tice vanjske politike,ciljeve sam vec naveo u proslom clanku.To su naravno sto bolji odnosi sa eSrbijom i eHrvatskom,ali naravno potrbno je raditi na jos mnogo toga i uspostavit sto bolje odnose sa sto vise edrzava sirom svijeta.Na ovaj nacin bi se odskrinula vrata nasim firmama za eventualni izvoz,te dogovorili neki MPP sporazumi u cilju odrazavanja trenig ratova.Veoma sam zadovoljan,sa novim potpisivanjem MPP sa USA i taj dogovor imam u planu i ja nastaviti.Naravno pozeljno je imati vise opcija.pa ce se u buducnosti raditi na jos par slicnih dogovora.

I na kraju da se osvrnem na projekat q5 bolnice 'Les Paul' koja bi trebali biti postavljena u West Srpska Republic.Na samom pocetku ove ideje,najprije je napravljeno par kontakata da se vidi koliko bi takav projekat kostao.Konacna cijena koja nam je najvise odgovarala je bila 320 golda i ponudjena je od strane eHrvatske.Jucer je potpisan i ugovor,a bolnica bi se trebala pojaviti u WSR najkasnije za 20 dana.


toliko od mene
toroman

П.С.
Пошто сам доживио критике на рачун мог писања на ћирилици и коментар да сам неписмен, до даље одустајем од оваквог нечег.Само би желио додати да је ћирилица ипак моје прво писмо које сам наућио,дакле прије латинице.


UPDATE
---------------------------------------- ---------------------------------------- ----------------------------------------

Evo da iznesem i par nekih svojih ideja.

Plan je otvoriti dvije nove organizacije,Ured kongresmena eBiH i Ured predsjednika eBiH.

Ured predsjednika bi bio naravno pod vodstvom predsjednika drzave,sto i samo ime govori.
Ured kongresmena eBiH bi pod kontrolu dobio predstavnik trenutno vladajuce stranke koji je takodjer i clan kongresa ispred ove stranke.

Na pocetku mandata bi se izglasao proracun kongresa i onda bi se kongresmeni izjasnjavali preko foruma o tome koliko novca treba uloziti i u sta treba uloziti,koje ministarstvo treba dobiti odredjenu svotu i koliku.
Slicno bi bilo i sa Uredom predsjednika,gdje bi predsjednik zatrazio da mu se odobri odredjena svota za neki projekat,te bi kongresmeni ponovno na forumu iznjeli misljenje da li ti treba odobriti ili ne.

Guverner Narodne banke bi bio zaduzen samo za upravljanje sredtvima na MM,te eventualne transakcije prema Uredu predsjednika,koje naravno prethodno treba da odobri kongres.

Na ovaj nacin bi se dala nova i vaznija uloga kongresu i ljudima koji sjede u njemu,te se smanjila mogucnost manipulacija i zloupotrebe novca za licne svrhe.Takodjer i transparentnost u upravljanju sredstvima bi bila bolja.

Dalje je potrebno raditi na Ustavu eBiH,koji do danasnjeg dana nije donesen.Ovde bi ponovno bio aktivan kongres koji bi na forumu dao odredjene prijedloge u vezi istog,te na kraju dao konacan oblik Ustava eBiH.


Otvoriti nova mjesta za constuction skill.Trenutno u eBiH ima veoma malo radnih mijesta u polju gradjevine.To se donekle popravilo kada je pod okriljem ministartva ekonomije otvorena q3 house firma na inicijativu Politicara, koja ce teziti prema razvojem na Q5 i razvojem nasih radnika isto tako.Potrebno je dodatno prosiriti ovu granu,te probati izaci na strano trziste sa nasim kucama.
Nchi
Nchi

Posts : 199
Join date : 2009-09-15
Location : Gradacac / Bec

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum